Inhaltsverzeichnis
World-Cup Final Ranking - 2022
C1-men - individual
K1 men - individual
Men's Kayak Cross - individual
C1 women - individual
Women's Kayak - individual
Women's Kayak Cross - individual
World-Cup Final Ranking - 2022
04-SEP-2022
Result List
Competitions took place at:
#1: 10-JUN-2022 - 12-JUN-2102 - Prag/CZE Moldau
Result List
#2: 17-JUN-2022 - 19-JUN-2022 - Krakow/POL
Result List
#3: 24-JUN-2022 - 26-JUN-2022 - Tacen/SLO Save
Result List
#4: 26-AUG-2022 - 28-AUG-2022 - Pau/FRA
Result List
#5: 02-SEP-2022 - 04-SEP-2022 - La Seu d'Urgell/ESP Parc del Segre
Result List
C1-men - individual
1
Nicolas GESTIN
FRA
2
Luka BOZIC
SLO
3
Matej BENUS
SVK
4
Adam BURGESS
GBR
5
Benjamin SAVSEK
SLO
6
Miquel TRAVE
ESP
7
Raffaello IVALDI
ITA
8
Liam JEGOU
IRL
9
Ryan WESTLEY
GBR
10
Denis GARGAUD CHANUT
FRA
11
Anze BERCIC
SLO
12
Marko MIRGORODSKY
SVK
13
Vaclav CHALOUPKA
CZE
13
Roberto COLAZINGARI
ITA
15
Paolo CECCON
ITA
16
Vojtech HEGER
CZE
17
Zachary LOKKEN
USA
18
Mewen DEBLIQUY
FRA
19
Lukas ROHAN
CZE
19
Robert HENDRICK
IRL
21
Lennard TUCHSCHERER
GER
22
Tristan CARTER
AUS
23
Alexander SLAFKOVSKY
SVK
24
Grzegorz HEDWIG
POL
25
Luis FERNANDEZ
ESP
26
Timo TRUMMER
GER
27
Kaylen BASSETT
AUS
28
Jake COCHRANE
IRL
29
Sideris TASIADIS
GER
30
Jean Pierre BOURHIS
SEN
31
Brodie CRAWFORD
AUS
32
Thomas KOECHLIN
SUI
33
Takuya HANEDA
JPN
34
Benjamin KIES
GER
34
Kacper SZTUBA
POL
36
Shota SASAKI
JPN
37
Peter LINKSTED
GBR
38
Zhicheng ZHANG
CHN
39
Joris OTTEN
NED
40
Alex BALDONI
CAN
40
Jules BERNARDET
FRA
42
Michal MARTIKAN
SVK
43
Ander ELOSEGI
ESP
44
Jan VETROVSKY
CZE
45
Matija MARINIC
CRO
46
Adam KRAL
CZE
47
Yuancong XIE
CHN
48
Devin MCEWAN
USA
49
Daniel PARRY
CAN
50
Terence Benjamin SARAMANDIF
MRI
51
Shota SAITO
JPN
52
Yves BOURHIS
SEN
52
Nathaniel FRANCIS
USA
54
Franz ANTON
GER
55
Alexandr KULIKOV
KAZ
56
David BURGOS
ESP
57
James KETTLE
GBR
58
Oliver PUCHNER
NZL
59
Tobias FANTINI
ARG
60
Manuel TRIPANO
ARG
61
Nicholas TRIPANO
ARG
61
Michal WIERCIOCH
POL
63
Yutthakan CHAIDET
THA
64
Rattanajet CHOOAMPAI
THA
65
Isaac ZIMMERMANN
CAN
66
Chin-Han LIU
TPE
67
Roko BENGERI
CRO
67
Fu-Hua CHANG
TPE
69
Kyanish YERENGAIPOV
KAZ
70
Adil AMANBAYEV
KAZ
71
Daniel PEREZ CORTEGOSO
ESP
72
Tomas RAK
CZE
73
Oleksii DIACHUK
UKR
74
Denys KOMPANIETS
UKR
75
Emils VARSLAVANS
LAT
76
Bohdan POLISHCHUK
UKR
77
Matteo-Alexander OLAR
ROU
78
Lachlan BASSETT
AUS
79
Kurts ROZENTALS
GBR
80
Vadym MUSYEVICH
UKR
K1 men - individual
1
Jiri PRSKAVEC
CZE
2
Vit PRINDIS
CZE
3
Peter KAUZER
SLO
4
Martin DOUGOUD
SUI
5
Ondrej TUNKA
CZE
6
Giovanni DE GENNARO
ITA
7
Martin SRABOTNIK
SLO
8
Mario LEITNER
AUT
9
Malo QUEMENEUR
FRA
10
Joseph CLARKE
GBR
11
Noah HEGGE
GER
12
Gelindo CHIARELLO
SUI
13
Lucien DELFOUR
AUS
14
Timothy ANDERSON
AUS
15
Miquel TRAVE
ESP
16
Finn BUTCHER
NZL
17
Stefan HENGST
GER
18
Boris NEVEU
FRA
19
Xin QUAN
CHN
20
Jakub GRIGAR
SVK
21
Benjamin POPE
AUS
22
Marcello BEDA
ITA
22
Isak ÖHRSTRÖM
SWE
24
Michal PASIUT
POL
25
Felix OSCHMAUTZ
AUT
25
Pedro GONCALVES
BRA
27
Kazuya ADACHI
JPN
28
Manuel OCHOA
ESP
29
Dariusz POPIELA
POL
30
Jakub BRZEZINSKI
POL
31
Bradley FORBES-CRYANS
GBR
32
Martin HALCIN
SVK
33
Titouan CASTRYCK
FRA
34
Lukas WERRO
SUI
35
Gabriel DE COSTER
BEL
36
Jonny DICKSON
GBR
37
Zeno IVALDI
ITA
38
Joan CRESPO
ESP
39
Liman HUANG
CHN
40
Mathieu DESNOS
BRA
41
Dimitri MARX
SUI
42
Joshua JOSEPH
USA
43
Yusuke MUTO
JPN
43
Ulan VALANT
SLO
45
Tim BREMER
GER
Hannes AIGNER
GER
47
Mathieu BIAZIZZO
FRA
48
Lucas ROSSI
ARG
49
Benjamin RENIA
FRA
50
Callum GILBERT
NZL
51
Tyler WESTFALL
USA
52
Christopher BOWERS
GBR
53
Erik HOLMER
SWE
54
Alex BALDONI
CAN
55
Mathis SOUDI
MAR
56
Adam GONSENICA
SVK
57
Frederik WAHLEN
SWE
58
Yuuki TANAKA
JPN
59
David LLORENTE
ESP
60
Pau ECHANIZ
ESP
61
Alistair MCCREERY
IRL
62
Haijie YU
CHN
63
Noel HENDRICK
IRL
64
Angel PETRUSHEV
MKD
65
Ben HAYLETT
GBR
66
Trevor BOYD
CAN
67
Jordan SHERMAN
USA
68
Mael RIVARD
CAN
68
Anatole DELASSUS
FRA
70
Samuel CURTIS
IRL
71
Thibaud LACOUR
ROU
72
Zan JAKSE
SLO
72
Serhil SOVKO
UKR
74
Ondrej MACUS
SVK
75
Koppany RACZ
HUN
76
Geronimo CORTEZ
ARG
76
Piyanath KOETSUK
THA
78
Janyawut MANGJIT
THA
79
Matias CONTRERAS
ARG
80
Maxime AUBERTIN
BEL
81
Lucas JACOB
POR
82
Thomas UKALOVIC
CRO
83
Chao-Jun LIN
TPE
84
Kaelin FRIEDENSON
USA
85
Roko BENGERI
CRO
85
Joao CUNHA
POR
87
Ren KORPES
CRO
88
Kosuke SAITO
JPN
89
Luhui LYU
CHN
90
Toms KARLIVANS
LAT
91
Antonio REINOSO DIAZ
MEX
92
Zack MUTTON
NZL
93
Manuel TRIPANO
ARG
93
Marco VIANELLO
ITA
95
Lorand GJOSHI
KOS
96
Ivo KURVINS
LAT
97
Vid KUDER MARUSIC
SLO
98
Maximilian GALOVIC
SVK
99
Oleksandr FEDORENKO
UKR
100
Martins PLAUDIS
LAT
101
Edgars GRAVITIS
LAT
102
Artem IVCHENKO
UKR
103
Jakub STANOVSKY
SVK
104
Angus THOMPSON
AUS
105
Matteo-Alexander OLAR
ROU
106
Victor HENNIN
BEL
107
Tobias CASTIGLIONE
ARG
108
Nour AIT KADDOUR
MAR
109
Yoeri WELLING
NED
110
Daisuke NEHIME
JPN
Men's Kayak Cross - individual
1
Vojtech HEGER
CZE
2
Vit PRINDIS
CZE
3
Theo DESVIGNES
FRA
4
Manuel OCHOA
ESP
5
Dimitri MARX
SUI
6
Isak ÖHRSTRÖM
SWE
7
Joseph CLARKE
GBR
8
Pedro GONCALVES
BRA
9
Tine KANCLER
SLO
Vid KUDER MARUSIC
SLO
11
Christopher BOWERS
GBR
12
Stefan HENGST
GER
13
Mario LEITNER
AUT
13
Michal PASIUT
POL
15
Giovanni DE GENNARO
ITA
15
Jakub STANOVSKY
SVK
17
Zeno IVALDI
ITA
18
David LLORENTE
ESP
19
Boris NEVEU
FRA
20
Gelindo CHIARELLO
SUI
21
Alex BALDONI
CAN
21
Haijie YU
CHN
23
Timothy ANDERSON
AUS
23
Etienne CHAPPELL
GBR
25
Anatole DELASSUS
FRA
25
Kaelin FRIEDENSON
USA
27
Callum GILBERT
NZL
28
Erik HOLMER
SWE
29
Jiri PRSKAVEC
CZE
30
Benjamin RENIA
FRA
30
Finn BUTCHER
NZL
32
Bradley FORBES-CRYANS
GBR
33
Ondrej TUNKA
CZE
34
Alistair MCCREERY
IRL
35
Liman HUANG
CHN
36
Hannes AIGNER
GER
36
Zachary LOKKEN
USA
38
Serhil SOVKO
UKR
39
Benjamin POPE
AUS
40
Gabriel DE COSTER
BEL
41
Noah HEGGE
GER
41
Marco VIANELLO
ITA
43
Lucien DELFOUR
AUS
44
Maxime AUBERTIN
BEL
45
Felix OSCHMAUTZ
AUT
46
Geronimo CORTEZ
ARG
46
Xin QUAN
CHN
46
Joan CRESPO
ESP
49
Martin DOUGOUD
SUI
50
Jakub BRZEZINSKI
POL
51
Jean Pierre BOURHIS
SEN
52
Thomas UKALOVIC
CRO
53
Chin-Han LIU
TPE
54
Joao CUNHA
POR
54
Martin SRABOTNIK
SLO
56
Luhui LYU
CHN
57
Trevor BOYD
CAN
58
Daniel PARRY
CAN
59
Gael ADISSON
FRA
60
Frederik WAHLEN
SWE
61
Alexandr KULIKOV
KAZ
61
Mateusz POLACZYK
POL
63
Yusuke MUTO
JPN
64
Kyanish YERENGAIPOV
KAZ
64
Yevhnii IVANOV
UKR
66
Piyanath KOETSUK
THA
67
Tim BREMER
GER
68
Jonny DICKSON
GBR
69
Lukas ROHAN
CZE
70
Thomas KOECHLIN
SUI
71
Isaac ZIMMERMANN
CAN
71
Vinzenz HARTL
GER
73
Pau ECHANIZ
ESP
74
Mathieu DESNOS
BRA
75
Mathis SOUDI
MAR
76
Antonio REINOSO DIAZ
MEX
77
Zack MUTTON
NZL
78
Oliver PUCHNER
NZL
78
Jakub GRIGAR
SVK
80
Lorand GJOSHI
KOS
81
Titouan CASTRYCK
FRA
82
Mael RIVARD
CAN
83
Rattanajet CHOOAMPAI
THA
84
Janyawut MANGJIT
THA
85
Matias CONTRERAS
ARG
86
Martins PLAUDIS
LAT
87
Kaylen BASSETT
AUS
88
Toms KARLIVANS
LAT
89
Ren KORPES
CRO
90
Joris OTTEN
NED
91
Thibaud LACOUR
ROU
92
Zan JAKSE
SLO
93
Manuel MUNSCH
SUI
94
Daniel PEREZ CORTEGOSO
ESP
95
David BURGOS
ESP
96
Adil AMANBAYEV
KAZ
97
Brodie CRAWFORD
AUS
98
Ben HAYLETT
GBR
99
Ondrej MACUS
SVK
100
Yutthakan CHAIDET
THA
101
Miquel TRAVE
ESP
102
Maximilian GALOVIC
SVK
103
Bohdan SAKHNO
UKR
104
Valentyn VOLKOV
UKR
105
Bohdan POLISHCHUK
UKR
106
Edgars GRAVITIS
LAT
107
Kean MAYER
HUN
108
Angus THOMPSON
AUS
109
Vincent DELAHAYE
FRA
110
Jake BROWN
GBR
111
Lachlan BASSETT
AUS
112
Matteo-Alexander OLAR
ROU
113
Mathieu BIAZIZZO
FRA
114
Marko PETEK
SLO
115
Nicholas TRIPANO
ARG
116
Tobias FANTINI
ARG
117
Tobias CASTIGLIONE
ARG
118
Victor HENNIN
BEL
119
Martin HALCIN
SVK
120
Ivo KURVINS
LAT
121
Matej BENUS
SVK
122
Kazuya ADACHI
JPN
123
Noel HENDRICK
IRL
124
Nour AIT KADDOUR
MAR
125
Adam GONSENICA
SVK
126
Terence Benjamin SARAMANDIF
MRI
127
Manuel TRIPANO
ARG
128
Dariusz POPIELA
POL
129
Lucas JACOB
POR
C1 women - individual
1
Tereza FISEROVA
CZE
2
Mallory FRANKLIN
GBR
3
Elena LILIK
GER
4
Marjorie DELASSUS
FRA
5
Gabriela SATKOVA
CZE
6
Jessica FOX
AUS
7
Elena BORGHI
ITA
8
Martina SATKOVA
CZE
9
Ana SATILA
BRA
10
Andrea HERZOG
GER
11
Kimberley WOODS
GBR
12
Viktoriya US
UKR
13
Monica DORIA VILARRUBLA
AND
14
Noemie FOX
AUS
15
Zuzana PANKOVA
SVK
16
Viktoria WOLFFHARDT
AUT
17
Ainhoa LAMEIRO
ESP
17
Emanuela LUKNAROVA
SVK
19
Miren LAZKANO
ESP
20
Lucie BAUDU
FRA
21
Eva Alina HOCEVAR
SLO
22
Laurene ROISIN
FRA
23
Evy LEIBFARTH
USA
24
Klara OLAZABAL
ESP
25
Alja KOZOROG
SLO
26
Lea NOVAK
SLO
27
Alena MARX
SUI
28
Klaudia ZWOLINSKA
POL
29
Marta BERTONCELLI
ITA
30
Nele BAYN
GER
31
Sophie OGILVIE
GBR
32
Michaela CORCORAN
IRL
33
Lena TEUNISSEN
NED
34
Aleksandra STACH
POL
35
Lois BETTERIDGE
CAN
36
Angele HUG
FRA
37
Jana MATULKOVA
CZE
38
Yanzhi HUANG
CHN
39
Laura PELLICER CHICA
AND
39
Kate ECKHARDT
AUS
41
Sona STANOVSKA
SVK
42
Viktoriya DOBROTVORSKA
UKR
43
Minzhen LYU
CHN
44
Ellis MILLER
GBR
45
Hannah THOMAS
NZL
46
Simona GLEJTEKOVA
SVK
47
Doriane DELASSUS
FRA
48
Fanchon JANSSEN
FRA
49
Liu YANG
CHN
50
Haruka OKAZAKI
JPN
51
Ren MISHIMA
JPN
52
Macarena CEJAS
ARG
52
Atcharaporn DUANGLAHWA
THA
54
Pattamapon HOIYOI
THA
55
Hannah SÜSS
GER
56
Wei-Han CHEN
TPE
57
Nerea CASTIGLIONE
ARG
57
Chih-Chin CHOU
TPE
59
Isabella ALTMAN
USA
60
Marcella ALTMAN
USA
61
Clara GONZALEZ
ESP
62
Simona MACEKOVA
SVK
63
Adriana MORENOVA
CZE
64
Maria Luz CASSINI
ARG
65
Katja BENGERI
CRO
Women's Kayak - individual
1
Jessica FOX
AUS
2
Mallory FRANKLIN
GBR
3
Tereza FISEROVA
CZE
4
Camille PRIGENT
FRA
5
Stefanie HORN
ITA
6
Ricarda FUNK
GER
7
Viktoriya US
UKR
8
Monica DORIA VILARRUBLA
AND
9
Klaudia ZWOLINSKA
POL
10
Kimberley WOODS
GBR
11
Eva TERCELJ
SLO
12
Viktoria WOLFFHARDT
AUT
13
Lena TEUNISSEN
NED
14
Corinna KUHNLE
AUT
15
Eva Alina HOCEVAR
SLO
16
Emma VUITTON
FRA
16
Ajda NOVAK
SLO
18
Ana SATILA
BRA
19
Barbora VALIKOVA
CZE
20
Maialen CHOURRAUT
ESP
21
Martina WEGMAN
NED
22
Carole BOUZIDI
ALG
23
Natalia PACIERPNIK
POL
23
Zuzana PANKOVA
SVK
25
Romane PRIGENT
FRA
26
Elena LILIK
GER
27
Noemie FOX
AUS
28
Evy LEIBFARTH
USA
29
Antonie GALUSKOVA
CZE
30
Laia SORRIBES
ESP
31
Jiahua YAN
CHN
32
Sona STANOVSKA
SVK
33
Ria SRIBAR
USA
34
Amalie HILGERTOVA
CZE
35
Aki YAZAWA
JPN
36
Eliska MINTALOVA
SVK
37
Emily APEL
GER
38
Coline CHAREL
FRA
38
Phoebe SPICER
GBR
40
Tong LI
CHN
40
Eva PIETRACHA
FRA
42
Jasmin SCHORNBERG
GER
43
Florence MAHEU
CAN
44
Katja BENGERI
CRO
44
Alena MARX
SUI
46
Michaela HASSOVA
SVK
47
Doriane DELASSUS
FRA
48
Courtney WILLIAMS
NZL
49
Kurumi ITO
JPN
50
Miren LAZKANO
ESP
51
Xiaolin ZOU
CHN
52
Lois BETTERIDGE
CAN
53
Simona GLEJTEKOVA
SVK
54
Lea BALDONI
CAN
55
Sofia REINOSO
MEX
56
Claudia LEENDERS
NED
57
Ren MISHIMA
JPN
58
Georgina COLLIN
AUS
59
Julia CUCHI
ESP
60
Laura PELLICER CHICA
AND
61
Nadia RIQUELME
ARG
62
Maria Luz CASSINI
ARG
62
Madison CORCORAN
IRL
64
Jaruwan NIAMTHONG
THA
65
Hannah THOMAS
NZL
66
Veronika VOJTOVA
CZE
67
Janina KRIESINGER
BEL
68
Dominika BRZESKA
POL
69
Marta BERTONCELLI
ITA
70
Chih-Chin CHOU
TPE
71
Iris SOMMERNES
NOR
72
Megan HAMER-EVANS
GBR
72
Roxana RAZEGHIANI
IRI
74
Johanna KÖCHER
SUI
75
Sara Timea SEPRENYI
HUN
76
Klara OLAZABAL
ESP
77
Nerea CASTIGLIONE
ARG
78
Carmen COSTA
ESP
78
Lucia PISTONI
ITA
80
Marcella ALTMAN
USA
81
Maartje OTTEN
NED
82
Kristina DURECOVA
SVK
83
Aleksandra STACH
POL
84
Anna LYCHKO
UKR
85
Kate ECKHARDT
AUS
86
Franziska HANKE
GER
87
Celia Nawal JODAR
MAR
Women's Kayak Cross - individual
1
Mallory FRANKLIN
GBR
2
Tereza FISEROVA
CZE
3
Eva TERCELJ
SLO
4
Elena LILIK
GER
5
Noemie FOX
AUS
6
Miren LAZKANO
ESP
7
Kimberley WOODS
GBR
8
Olatz ARREGUI
ESP
9
Martina WEGMAN
NED
10
Corinna KUHNLE
AUT
11
Jiahua YAN
CHN
12
Jessica FOX
AUS
13
Klaudia ZWOLINSKA
POL
14
Camille PRIGENT
FRA
15
Ricarda FUNK
GER
16
Sona STANOVSKA
SVK
17
Ana SATILA
BRA
17
Martina SATKOVA
CZE
17
Viktoriya US
UKR
20
Viktoria WOLFFHARDT
AUT
20
Marjorie DELASSUS
FRA
22
Ajda NOVAK
SLO
23
Monica DORIA VILARRUBLA
AND
24
Lucie BAUDU
FRA
25
Lois BETTERIDGE
CAN
26
Alena MARX
SUI
27
Megan HAMER-EVANS
GBR
28
Hannah THOMAS
NZL
29
Lena TEUNISSEN
NED
30
Maialen CHOURRAUT
ESP
30
Evy LEIBFARTH
USA
32
Klara OLAZABAL
ESP
33
Romane PRIGENT
FRA
33
Ria SRIBAR
USA
35
Sofia REINOSO
MEX
36
Tong LI
CHN
37
Nikita SETCHELL
GBR
38
Julia CUCHI
ESP
39
Barbora VALIKOVA
CZE
Antonie GALUSKOVA
CZE
41
Iris SOMMERNES
NOR
42
Carole BOUZIDI
ALG
42
Haruka OKAZAKI
JPN
44
Xiaolin ZOU
CHN
44
Stefanie HORN
ITA
46
Coline CHAREL
FRA
47
Sophie OGILVIE
GBR
48
Maria Luz CASSINI
ARG
49
Lea BALDONI
CAN
49
Emma VUITTON
FRA
51
Phoebe SPICER
GBR
51
Courtney WILLIAMS
NZL
53
Pattamapon HOIYOI
THA
54
Aki YAZAWA
JPN
55
Roxana RAZEGHIANI
IRI
56
Laura PELLICER CHICA
AND
56
Caroline TROMPETER
GER
56
Lucia PISTONI
ITA
59
Johanna KÖCHER
SUI
60
Nadia RIQUELME
ARG
61
Natalia PACIERPNIK
POL
61
Jaruwan NIAMTHONG
THA
63
Florence MAHEU
CAN
64
Kate ECKHARDT
AUS
65
Marie-Amelie SILVIN
FRA
65
Emily APEL
GER
67
Aleksandra STACH
POL
68
Atcharaporn DUANGLAHWA
THA
69
Viktoriya DOBROTVORSKA
UKR
70
Amalie HILGERTOVA
CZE
71
Kristina DURECOVA
SVK
72
Michaela HASSOVA
SVK
73
Franziska HANKE
GER
74
Veronika VOJTOVA
CZE
75
Angele HUG
FRA
76
Zita Maria LAKNER
HUN
77
Nerea CASTIGLIONE
ARG
78
Ellis MILLER
GBR
79
Carmen COSTA
ESP
80
Clara GONZALEZ
ESP
81
Kurumi ITO
JPN
82
Anna LYCHKO
UKR
83
Doriane DELASSUS
FRA
84
Eva PIETRACHA
FRA
85
Eliska MINTALOVA
SVK
86
Georgina COLLIN
AUS
87
Zuzana PANKOVA
SVK
88
Macarena CEJAS
ARG
89
Ren MISHIMA
JPN